پشتیبانی واتساپ: 09216012489

فیش و کابل AUX چیست؟ انواع کابل و فیش انتقال صدا

توسط
در این مطلب از مجله چیستا به معرفی درگاه AUX، انواع کابل و فیش و تبدیل جک AUX می‌پردازیم. از این پورت انتقال صدا جهت انتقال صدا به صورت مونو، استریو و یا هندزفری در انواع دستگاه‌های صوتی و تصویری استفاده می‌شود. اما این فیش و کابل می‌تواند در اندازه‌ها و با کاربری‌های گوناگونی عرضه شود که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

برای انتقال صدا از درگاه‌های گوناگونی مانند AUX یا AV یا پورت HDMI واپتیکال استفاده می‌شود. برای نمونه پورت HDMI هم صدا و هم تصویر را به صورت دیجیتال انتقال می‌دهد و درگاه نوری اپتیکال و کواکسیال نیز برای انتقال صدای دیجیتال در دستگاه‌های گوناگون به‌کار می‌روند. کاربرد اصلی کابل‌های AUX ایجاد ارتباط بین دو سیستم برای کمک به پخش فایل صدا یا تصویر است. در ساخت بیش‌تر لوازم صوتی و تصویری مثل ضبط اتومبیل، گوشی تلفن همراه، تلوزیون، آمپلی فایر ، کامپیوتر، هدفن،لپ‌تاپ و ... پورت AUX به کار رفته است. اصطلاح AUX ( با تلفظ آ، یو، ایکس ) مخفف واژه‌ی انگلیسی Auxiliary است که در زبان پارسی به معنای کمکی ترجمه شده است.

پورت صدا AUX چیست و چه کاربردی دارد؟

به زبان ساده باید گفت که از کابل AUX برای انتقال صدا به صورت تک کانال مونو، دو کانال استریو یال سه کانال شامل صدای استریو همراه با صدای میکروفن، در دستگاه‌های گوناگون صوتی و تصویری استفاده می‌شود. البته احتمالا آشنایی مردم بیشتر با کابل انتقال صدا است چرا که برای انتقال صدا از  کارت صدا کامپیوتر به اسپیکر یا از گوشی موبایل و تبلت و لپ تاپ به اسپیکر و ضبط و پخش ماشین از این نوع کابل بیشتر استفاده می‌شود.

تبدیل خروجی صدای اپتیکال به آنالوگ aux

یک نکته را همین‌جا باید اشاره کنیم که دستگاه‌های جدید مانند تلویزیون‌های جدید در برندهای گوناگون سامسونگ، ال جی، سونی، هیتاچی، دوو، پاناسونیک و... و کنسول‌های بازی مانند PS4 پلی استیشن 4 یا ایکس باکس و غیره ممکن است تنها خروجی صدای اپتیکال داشته باشند و اسپیکر یا سینمای خانگی شما تنها دارای ورودی صدا به صورت آنالوگ aux یا RCA باشد. برای تبدیل این دو به یکدیگر باید از دستگاه مبدل صدای اپتیکال دیجیتال به آنالوگ AUX استفاده نمایید:

لینک خرید : مبدل صدا اپتیکال دیجیتال به aux و rca یا لینک خرید: فرستنده صدا اپتیکال و AUX سه کاره

ساختار کابل AUX چگونه است؟

کابل AUX در دو سر خود فیش‌‎هایی دارد که به پورت AUX در وسایل الکتریکی و صوتی و تصویری وصل می‌شوند. این فیش‌ اغلب از دو جنس فلزی یا پلاستیکی ساخته می‌شوند و آن را فیش نری AUX یا جک نری AUX می‌نامند. اندازه‌‌ی قطر این فیش‌ها و پورت‌ها اغلب 3.5 میلی‌متری و یا 2.5 میلی‌متری هستند. طول یک کابل معمولی AUX بیش‌تر 1یا 1.5 متر است که به شکل فنری یا ساده طراحی و ساخته می‌شوند. اگر بخواهید طول کابل AUX را افزایش دهید می‌توانید از کابل‌های مخصوص افزایش طول AUX استفاده کنید که در یک طرف کابل افزایش طول AUX یک فیش نری AUX و در طرف دیگر آن یک فیش مادگی AUX وجود دارد.

کابل 1 به 2 صدا AUX اسپیکر

انواع کابل AUX انتقال صدا

مدل‌های مختلف کابل‌های AUX با توجه به تعداد فیش‌هایی که در هر طرف کابل وجود دارد به صورت زیر نام‌گذاری می‌شوند:

 1. کابل 1 به 1 صدا AUX : در کابل AUX یک به یک در هر سر کابل فقط یک فیش نری وجود دارد. این مدل از کابل‌ها از پر استفاده‌ترین کابل‌ها هستند و معمولا برای اتصال گوشی تلفن هم‌راه به ضبط اتومبیل به کار برده می‌شوند.
 2. کابل 1 به 2 صدا AUX به AV : در کابل AUX یک به دو در یک طرف کابل AUX یک فیش نری AUX 3.5mm و در طرف دیگر آن دو فیش نری AV وجود دارد. یکی از کاربردهای این فیش برای پخش صدای تلوزیون از سینمای خانگی است. این کابل را کابل صدای اسپیکر نیز می‌نامند.
 3. کابل 1 به 3 صدا AUX به AV : این گونه از کابل‌ها در یک سو دارای 1 جک AUX سه خط و در سوی دیگر دارای 3 فیش AV مادگی هستند و معمولا در تلویزیون‌هایی کاربرد دارند که به جای ورودی 3 فیش سه رنگ RCA از یک جک مادگی سه خط AUX در آن‌ها استفاده شده است.

لینک خرید : انواع کابل AUX

فیش AUX 3.5 2.5

معرفی انواع فیش AUX 3.5 و 2.5 میلی متری

فیش‌های AUX که معمولا از جنس فلز یا پلاستیک ساخته می‌شود دارای یک نوک فلزی هستند که این نوک فلزی با توجه به نوع کارکردی که دارد به صورت 1 خط، 2 خط و 3 خط تولید می‌شوند که موارد تعمیری را می‌توان با هویه و سیم شلددار تعمیر نمود. در ادامه به شرح هر یک پرداخته شده است.

 • فیش نری AUX 1 خط مونو : روی نوک فلزی برخی از فیش‌های AUX یک خط وجود دارد؛ این خط نوک فلزی فیش را به دو قسمت تقسیم می‌کند. این نوع از فیش‌های AUX صدا را به صورت مونو منتقل و پخش می‌کنند؛ بدین معنی که تمام صداهای موجود در فایل صدا را به صورت یکسان و بدون تفکیک از یک اسپیکر پخش می‌کند.
 • فیش نری AUX 2 خط استریو : برخی از فیش‌های AUX روی نوک فلزی خود دارای 2 خط هستند که این دو خط نوک فلزی فیش AUX را به سه بخش تقسیم ‌می‌کند؛ هرکدام از این بخش‌ها کارکرد متفاوتی دارند؛ یکی برای پخش کانال صدای سمت چپ و یکی برای پخش کانال صدای سمت راست و قسمت سوم برای پخش صدا از هر دو کانال به کار می‌رود. فیش AUX 2 خط توانایی انتقال صدا به صورت دو کاناله یا استریو را دارد؛ بدین معنی که صداهای موجود در فایل صوتی را به صورت مجزا و تفکیک شده از هر اسپیکر پخش می‌کند.
 • فیش نری AUX 3 خط هندزفری : این مدل از فیش‌های AUX روی نوک فلزی خود دارای 3 خط هستند که نوک فلزی آن‌ها به چهار قسمت تقسیم می‌شود. فیش AUX 3 خط علاوه بر پشتیبانی از صدای استریو توانایی انتقال صدای میکروفن هم‌زمان با صدای استریوی هدفن را نیز دارد به طوری‌که به نام فیش تعمیری هندزفری نیز شناخته می‌شود.
 • جک مادگی AUX دو و سه خط : این جک نیز به عنوان ورودی فیش نری AUX به کار می‌رود و معمولا روی انواع گوشی موبایل، تبلت، کامپیوتر، اسپیکر، آمپلی فایر و.. موجود است. این مدل فیش نیز به صورت دو خط و سه خط وجود دارد.

لینک خرید: انواع فیش AUX

کابل AUX 1 به 3 AV

کانال‌های صوتی در کابل ای یو ایکس

کابل‌های صوتی AUX از دو کانال صوتی پشتیبانی می‌کنند و صدا را به صورت استریو برای پخش منتقل می‌کنند به عبارت دیگر صداها را به صورت مجزا و متفاوت از هر دو اسپیکر پخش می‌کند این در حالی است که صداها در کانال صوتی مونو به یک صورت و به طور مشابه از اسپیکرها پخش می‌شوند.

لینک خرید نمونه: فیش AUX مادگی پنلی دو خط

AUX در پخش اتومبیل

پرکاربردترین استفاده از کابل AUX اتصال گوشی‌های هوشمند تلفن همراه به سیستم صوتی ماشین و پخش موسیقی یا دیگر فایل‌های صدا است. بر روی ضبط اتومبیل‌ها یک ورودی AUX وجود دارد که با استفاده از کابل AUX که در دو سر آن فیش ‌AUX دارد، می‌شود گوشی موبایل را به سیستم صوتی اتومبیل وصل کرد و موسیقی یا هر فایل صوتی دیگر را از آن پخش کرد.

لینک خرید نمونه: فیش نری AUX دو خط فلزی

ورودی صدا AUX در سینمای خانگی

با استفاده از این کابل و فیش AUX همچنین می‌توانید صدای تلویزیون خود را از باندهای سینمای خانگی پخش کنید. در قسمت پشتی گیرنده‌های دیجیتال دو ورودی مخصوص فیش AUX وجود دارد که یکی به رنگ قرمز و دیگری به رنگ سفید است. یکی از این ورودی‌ها برای پخش صدا از بلندگوی سمت راست و دیگری برای پخش صدا از بلندگوی سمت چپ است. با استفاده از کابل 2 به 2 یا استریو چپ و راست به راحتی می‌توانید صدای تلوزیون را از باندهای سینمای خانگی پخش کنید.

لینک خرید نمونه: فیش نری AUX سه خط هندزفری

محصولات مرتبط
46,800 تومان
(1)

کابل رابط صدا AUX فنری

کابل جابه‌جایی صدا یا رابط صدا AUX با فیش جک 3.5mm کابل با ریختار و حالت فنری برای ساده‌تر شدن کاربرد در خوردو و... طول کابل در حالت کشیده 1.5 متر دو سر نری AUX3.5mm- کابل صدا فنری AUX ویژه خودرو و پخش ماشین و برد فلشخور ماشین و ضبط ها و آمپلی فایرهای خانگی و گروه های موسیقی.

کابل انتقال صدا AUX فنری ویژه پخش ماشین
39,500 تومان
(19)

خرید کابل اسپیکر 1 نری AUX به 2 فیش AV

کابل تبدیل 1 به 2 صدا اسپیکر جهت تبدیل یک خروجی صدا فیش نری AUX صدا به دو فیش نری AV به کار برده می شود. کابل اتصال صدا به 2 فیش اسپیکرسینمای خانواده و...

رابط تبدیل 1 به 2 AUX به AV این کابل دارای یک سر نری جک 3.5mm هدفون بودن و در سر دیگر دارای دو سر نری صدا AV است.

9,700 تومان
(1)

فیش تبدیل جک 3.5 صدا AUX به 2.5

این فیش مبدل در واقع تبدیل کننده ای است که دارای یک ورودی مادگی فیش 3.5 AUX و یک خروجی نری 2.5 میلیمتری AUX است. در واقع این فیش تبدیل کننده‌ی هدفون‌های جدید جک 3.5 میلیمتری AUX به فیش قدیمی که 2.5 میلیمتری هدفون ها و دستگاه های صوتی است.

خرید فیش 3.5 به 2.5 AUX

شما جهت خرید عمده می توانید با همکاران ما در بخش پشتیبانی تماس حاصل فرمایید

14,800 تومان

فیش نری AUX  با جنس فلزی با قابلیت انتقال صدا استریو 2 کانال، جک نری 3.5 AUX دو خط، دارای سه پایه فلزی درونی جهت اتصال سیم های صدا استریو، فیش تعمیری صدا AUX و ساخت کابل AUX، روکش عایق پلاستیکی درونی پوشش دهنده پایه ها، قابلیت لحیم شدن به سیم AUDIO

 • سوکت صوتی، فیش AUX 3.5 میلی متری استریو 2 خط
 • دارای بدنه‌ی فلزی با کیفیت بالا، نوع جک 2 خط 2 کانال
 • دارای 3 پایه جهت اتصال و لحیم کردن کابل شیلد صدا
 • دارای بخش سیم‌گیر فلزی جهت جلوگیری از قطعی کابل
 • مناسب تعمیر و ساخت انواع کابل صدا AUX و هدفون
9,800 تومان

سوکت یا جک 3.5 میلی‌متری یا فیش مادگی صدا AUX جهت ساخت کابل افزایش طول صدا AUX  به صورت جک مادگی و ورودی AUX است. جنس فیش و رویه فیش از پلاستیک است. ورودی فیش نری هدفون 3.5 میلی متری و لحیم شدن به سیم صدا. دارای مغزی فلزی جهت لحیم کاری با هویه و روکش پلاستیکی.

 • فیش AUX جک 3.5mm استریو 2 خط
 • نوع فیش سرکابلی دارای 3 پایه فلزی
 • دارای کاور و پوشش پلاستیکی مشکی
 • دارای بخش سیم‌گیر ضد قطعی و خمش

برای خرید به صورت عمده و با قیمت همکار با همکاران ما در بخش پشتیبانی فروشگاه چیستا الکترونیک در تماس بشید.

9,800 تومان
(1)

فیش مادگی AUX 3.5mm روبردی استریو

سوکت یا جک مادگی صدای AUX فیش 3.5 میلی متری ویژه لحیم شدن روی انواع برد الکترونیکی. از این فیش‌های روبردی برای تعمیر ورودی‌های صدای AUX کامپیوتر، اسپیکر، هدفون، آمپلی فایر و.. استفاده می شود. دارای پیچ و مهره مخصوص جهت نصب روی جعبه پروژه مورد نظر. دارای 5 پایه فلزی. از این فیش‌ها که قابل لیحم شدن روی بردهای الکترونیکی هستند می‌توان برای طراحی‌های الکترونیکی بهره برد.

 • جک AUX مادگی 3.5 میلی‌متری استریو
 • امکان انتقال صدا به صورت دو کانال صوتی
 • دارای 5 پایه فلزی جهت نصب روی بورد
 • مناسب تعمیر یا سخت ورودی و خروجی صدا
8,800 تومان

فیش نری AUX پلاستیکی

سوکت نری صدا AUX جکی 3.5 میلی متری از جنس پلاستیک و قابل لحیم شدن به سیم با صدای مونو. این فیش قابل لحم شده به سیم مورد نظر و انتقال داده های صدا و شنیداری به صورت مونو بوده و جهت وارد شدن به درگاه ورودی و مادگی AUX استفاده می گردد.

نوشته‌های مرتبط
1 نظر
 • مح****** ****** ********************ان

  مح****** ****** ********************ان 1400-08-16 پاسخ

  خیلی عالی سپاسگزارم
ارسال نظر
پاسخ دهید

فهرست

تنظیمات

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود/نام‌نویسی