برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.
پشتیبانی واتساپ 09216012489

پورت HDMI چیست و انواع کانکتور، رابط و کابل‌های آن کدام است؟

توسط
دوست داشتن0

Hdmi چیست؟

Copyright ©: واژه hdmi چیکده عبارت انگلیسی High-Definition Multimedia Interface به معنی رابط چند رسانه ای با کیفیت بسیار بالا است. که برای انتقال صدا و تصویر بین دو دستگاه سازگار با hdmi استفاده می شود مانند لپ تاپ، کامپیوتر، دوربین، تلویزیون، lcd، led، پروژکتور، مانیتور، ریسیور و دستگاه های صوتی دیجیتال و در واقع پورت جدید دیجیتال صوتی و تصویری است که جایگزین مدل‌های قدیمی‌تر آنالوگ صوتی و تصویری شده است.

پورت hdmi قابل مقایسه با پورت dvi (Digital Visual Interface) است و تبدیل dvi به hdmi باعث کاهش کیفیت تصویر نمی شود و در کیفیت تغییری ایجاد نمی کند.چندین ورژن از hdmi تولید شده است که همگی دارای کابل و پورت مشابه هستند و در کیفیت صدا و تصویر، رزولیشن و رنگ انتقالی با یکدیگر تفاوت دارند. مدل‌های جدیدتر دارای ویژگی های 3D، اتصال دیتا اترنت و یا CEC (کنترل الکتریکی مصرف کننده) هستند.

بالاترین نرخ پیکسل HDMI 1.0 165MHZ است که تصویری با رزولیش 1080P  و WUXGA (1920×1200) را نشان می دهد و برای HDMI 1.3 تا 340MHZ بالا می رود و تصویری با حداکثر رزولیش  WQXGA, 2560×1600 را به نمایش می گذارد. یک پورت HDMI می تواند تک پیوندی(نوع  A/C/D) یا دو پیوندی (نوع  B) باشد. در مدل تک پیوندی نرخ پیکسل تصویر از 25MHZ تا 340MHZ است و در نوع دو پیوندی از 25MHZ تا 680MHZ است.

طریقه نصب کابل hdmi به تلویزیون و انتقال صدا و تصویر

هنگام اتصال کابل HDMI، برای ایجاد سازگاری بین دستگاه های مختلف، باید همه دستگاه‌های HDMI بر اساس فضای رنگی sRGB در 8 bits تنظیم شوند. برای صدای دیجیتال، اگر خواستید از دستگاه صوتی hdmi استفاه کنید فرمت پایه مورد نیاز استریو PCM است. Hdmi توانایی پشتیبانی از 8 کانال صدا را دارا می باشد.

همچنین با hdmi می توان صدای دیجیتال دالبی، DTS و تا 8 کانال از صدای DSD را 4 برابر سرعت CD صوتی پخش کرد. با HDMI ورژن 1.3 می‌توان صداهایی با کیفیت Dolby TrueHD و  DTS-HD را گوش داد. HDMI سه کانال ارتباطی فیزیکی جداگانه دارد که عباتند از: DDC، TMDS و CEC. در HDMI ورژن 1.4 ARC و HEC نیز اضافه شده است. همچنین مطالعه کنید: تفاوت کابل HDMI و اپتیکال انتقال صدای دیجیتال

پورت HDMI چیست مبدل

کانال نمایش دیتا DDC

DDC یک کانال ارتباطی بر پایه ویژگی  I2C BUS است. Hdmi به دستگاهی که بر اساس کانال نمایش دیتا (DDC) پایه گذاری شده نیاز دارد تا دیتا را از دستگاه منبع hdmi بخواند و نوع فرمت صوتی یا تصویری را تشخیص دهد. DDC در HDMI براساس حالت سرعت استاندارد I2C (100kbit/s ) است و می تواند تا حداکثر حالت سرعت (400 kbit/s ) باشد. از کانال DDC در HDCP استفاده می‌شود.

حداقل تفاوت انتقال سیگنال TMDS

TMDS در HDMI دیتا تصویری صوتی و کمکی را درهم می آمیزد. در هر دو HDMI  و DVI از TMDS استفاده می‌شود.

کنترل الکترونیکی مصرف کننده CEC

CECیک ویژگی طراحی شده برای HDMI است که به استفاده کننده اجازه فرمان و کنترل دستگاه ها را می دهد. به این ترتیب که دستگاه هایی که به HDMI متصل شده اند تنها با استفاده از یکی از ریموت کنترل های آنها می توان از این امکان بهره برد. برای مثال کنترل دستگاه تلویزیون و ستاپ باکس و DVD پلیر تنها با استفاده از ریموت کنترل تلویزیون امکانپذیر است. CEC همچنین امکان فرمان و کنترل دستگاه‌ها به وسیله یکدیگر بدون مداخله استفاده کننده را نیز می‌دهد.

Hdmi arc چیست؟

در HDMI 1.4 ویژگی «شبکه HDMI و کانال بازگشت صدا» یا HEAC اضافه شده است که شامل انتقال سرعت بالای دیتا (HEC) و توانایی فرستادن دیتای صوتی به دستگاه منبع (ARC) است.

کانال بازگشت صدا (ARC) یکی از ویژگی های HDMI ورژن 1.4 است. منظور از بازگشت منبع صدایی است که از تلویزیون می آید و به گیرنده AV می تواند فرستاده شود که کابل HDMI به آن متصل است. برای مثال یک تلویزیون که به طور مستقیم یک برنامه ماهواره ای یا زمینی را دریافت می کند و یا یک منبع تصویری دارد، صدای در اصطلاح UPSTREAM را به گیرنده AV می فرستد.

ARC یک وسیله ی پیوند صوتی بین تلویزیون و گیرنده AV یا اسپیکر است که جایگزین استفاده از چندین کابل بین دو دستگاه شده است. این ویژگی زمانی کارایی دارد که تلویزیون دستگاه گیرنده و یا تولید کننده‌ی ویدیو به جای دستگاه های دیگر است. برای نمونه راه اندازی یک اپلیکیشن مانند نتفلیکس به وسیله تلویزیون هوشمند است اما منبع صوتی از دستگاه دیگری مدیریت می شود. بدون ARC صدای خروجی از تلویزیون باید به وسیله‌ی کابل دیگری به اسپیکر منتقل شود.

تکنولوژی کانال شبکه HDMI (HEC) تصویر و صوت و دیتا را در یک کابل HDMI ادغام می کند. این ویژگی توانایی IP-based را در hdmi فراهم می سازد و ارتباط شبکه ای را با سرعت 100 Mbit/s ایجاد می کند.

انواع کابل HDMI مینی تایپ A B C

مقایسه HDMI با DVI

 • پورت HDMI و DVI-D در اساس و پایه ی کارکرد مشابه یکدیگر عمل می کنند و تنها تفاوت آنها در ویژگی HDCP است که درگاه HDMI دارا می باشد.
 • هر تبدیل DVI به HDMI می تواند به عنوان مبدل HDMI به DVI یا برعکس عمل کند. تنها محدودیت جنس تبدیل و جنس کابل ها و سوکت‌های آنها هست.
 • ویژگی مخصوص HDMI مانند ریموت کنترل و انتقال صوتی در دستگاه هایی که از DVI-D استفاده می کنند قابل دسترسی نیست.

انواع فیش HDMI کانکتور نری Hdmi male

۵ نوع کانکتور HDMI وجود دارد. نوع A/B ویژه HDMI 1.0 هستند. نوع C ویژه HDMI 1.3 و نوع D/E مخصوص HDMI 1.4 است.

 • نوع A دارای 19 پین است وحالت های SDTV, EDTV, HDTV, UHD و 4K را پشتیبانی می کند و مشابه DVI-D است.
 • نوع B دارای ۲۹ پین است که برای نمایشگر های رزولیشن بالا مانند WQUXGA (3840*2400) مناسب است. از دید الکتریکی قابل مقایسه با dual-link DVI-D است ولی هنوز در دستگاهی استفاده نشده است.
 • نوع C این کانکتور miniHDMI است که از HDMI نوع A کوچکتر است. 19 پین دارد و در دستگاه های سیار کاربرد دارد. کانکتور mini قابلیت اتصال به کانکتور نوع A با استفاده از کابل مینیHDMI به HDMI را دارد.
 • نوع D کانکتور MicroHDMI است شبیه به کانکتور MicroUSB است. 19 پین دارد و کوچکتر از نوع A و C است.
 • نوع E این مدل کانکتور دارای یک بخش قفل شونده برای جلوگیری از لرزش ناشی اتصال سست کابل است و یک پوشش برای جلوگیری از گرد و خاک تا در انتقال سیگنال مشکلی ایجاد نشود.

کابل hdmi چیست و چه کاربردی دارد؟

یک کابل HDMI از 4 جفت سیم شیلد تشکیل شده است. حداکثر طول برای کابل HDMI مشخص نشده استو بستگی به کیفیت کابل و کانکتورهای آن دارد. ولی برای طول بیشتر از ۱۳ متر امکان ضعیف شدن سیگنال وجود دارد.
برای HDMI 1.3 دو گروه کابل تعریف شده است: 1) گروهی که در 74.25MHz تست شده اند و شامل رزولیشن 720p و 1080p می شود. این گروه کابل های استاندارد نامیده می شوند. 2) گروهی که در 340MHz تست شده اند و شامل رزولیشن  1080p و 4K می شود. به این گروه کابل های سرعت بالا گفته می شود.

با ویژگی های گروه یک و کابل و سیم های با کیفیت معمولی می توان کابل HDMI با طول ۵ متر تولید کرد. اگر کیفیت کابل و کانکتورها بالاتر برده شوند تا 15 متر هم می توان یک کابل HDMI ۱۵ متری ایجاد کرد. کابل HDMI 1.4 در انواع زیر تولید می شود:

-    کابل HDMI استاندارد 1080i و 720p
-    کابل HDMI استاندارد با شبکه
-    کابل HDMI استاندارد خودکار
-    کابل HDMI سرعت بالا  1080p, 4K, 3D
-    کابل HDMI سرعت بالا با شبکه

کابل HDMI 2.0 کابلی که با سرعت 18Gbit/s کار می کند. این کابل ها با برچسب احراز هویت ضد جعل مشخص شده اند.
گروه جدیدی از کابل های HDMI معرفی شده اند که 48G یا Ultra High Speed نامیده می شوند. این گونه کابل های HDMI 2.1 دارای سرعت 48 Gbit/s هستند و 4K, 5K, 8K و 10K را پشتیبانی می کنند.

انواع کانکتور HDMI فیش سوکت A B C D

اکستندر افزایش طول کابل HDMI Extender

کابل های بلند سبب بی ثباتی در HDCP و قطع و وصلی روی صفحه نمایش می شوند. کابل های Active HDMI برای تقویت سیگنال از الکترونیک درون کابل استفاده می کنند و اجازه می دهند تا کابل های HDMI تا 30 متر نیز وجود داشته باشند. آن دسته زا کابل های HDMI که دارای HDBase T هستند می توانند تا طول ۱۰۰ افزایش یابند. HDMI Extender که براساس دو کابل شبکه cat5/cat6 است می تواند طول کابل HDMI را تا ۲۵۰ متر نیز افزایش دهد. آن دسته از HDMI Extender که بر اساس کابل نوری هستند تا ۳۰۰ متر هم می توانند کابل HDMI را افزایش طول دهند. برای نمونه می توان به اکستندر HDMI 30 متری اشاره کرد.

مبدل HDMI به AV VGA

برای تبدیل درگاه HDMI یا پورت HDMI به درگاه‌های قدیمی تر مانند درگاه VGA RGB مانیتوری یا AV سه فیش یا همان پورت RCA آنالوگ می‌توان از انواع مبدل‌های صوتی و تصویری مناسب که در فروشگاه چیستا موجود است بهره برد. لینک این گروه از محصولات در بخش پایین همین متن درج شده و قابل دسترسی هستند. برای نمونه تبدیل HDMI به AV یا تبدیل AV به HDMI یا مبدل VGA به HDMI و برعکس یعنی مبدل HDMI به VGA که در فروشگاه چیستا موجود است.

HDMI بی سیم یا دانگل HDMI تلویزیون

یکی از موارد مورد نیاز کاربران در خانه ارسال صدا و تصویر از گوشی موبایل و تبلت و لپ تاپ به تلویزیون یا پروژکتور با ورودی HDMI است. برای این مورد می توان از انواع دانگل HDMI بهره برد که در وبسایت چیستا و فروهر موجود است. البته این دستگاه‌ها دارای امکانات سخت افزاری و نرم افزاری متنوعی هستند که برای خرید نیاز به مطالعه راهنمای خرید بهترین دانگل HDMI خواهد بود. اما به صورت کلی برخی از این محصولات در پایین همین صفحه درج شده اند. ارتباط باسیم نیز از طریق کابل لایتنینگ به HDMI یا MHL براقرار می گردد.

محصولات مرتبط
158,500 تومان
(98)
مبدل HDMI به AV یا RCA فیش سه رنگ PS4 دستگاه ارجینال مبدل اچ دی ام آی به AV با دارا بودن کیفیت رزولیشن تا 1080P جهت تبدیل کردن دستگاه‌هایی که دارای خروجی HDMI هستند به دستگاه‌هایی که ورودی HDMI ندارند و دارای درگاه AV...
تبدیل HDMI به VGA تبدیل HDMI به VGA
پیشنهاد ویژه محدود
79,024 تومان 89,800 تومان
‎−12%
(3)
کابل مبدل پورت HDMI به VGA کابل رابط و مبدل درگاه HDMI به پورت VGA - یک ورودی HDMI - خروجی تصویر VGA + خروجی صدا AUX - بدون نیاز به منبع تغذیه - پشتیبانی رزولیشن 720P/1080i/1080P، جهت تبدیل کردن دستگاه‌هایی که دارای...
294,800 تومان
تبدیل 1 ورودی پورت HDMI به 4 خروجی دستگاه تبدیل اسپلیتر 1 به 4 پورت اچ دی ام آی - تبدیل 1 ورودی HDMI از دستگاه‌های گوناگون PS3&4، ایکس باکس، رسیور گیرنده دیجیتال، بلوری، DVD پلیر، کامپیوتر و لپ‌تاپ و... به 4 خروجی...
198,000 تومان
(5)
سوئیچ 3 به 1 HDMI فول HD سوییچ یا هاب 3 به 1 درگاه HDMI - پشتیبانی از بالاترین و بهترین کیفیت تصویری FULL HD 1080P و 3D توانایی اتصال سه دستگاه گوناگون مانند پلی استیشن ، رسیور، سینمای خانگی، گیرنده دیجیتال، دوربین،...
18,800 تومان
(3)
فیش مبدل نری HDMI و مادگی چپقی فیش تبدیل اچ دی ام آی ، ایجاد زاویه 90 درجه جلوگیری از فشار روی کابل - سوکت رایت یا چُپُقی تبدیل کننده‌ی نری HDMI به پورت مادگی HDMI - این سوکت دارای یک ورودی پورت HDMI مادگی است که فیش...
119,000 تومان
(4)
مبدل HDMI به VGA با خروجی صدا AUX دستگاه تبدیل HDMI به VGA با برند MINI، دارای ورودی پورت مادگی HDMI و خروجی به صورت FULL HD پورت مادگی VGA RGB، خروجی صدای مستقل به صورت پورت AUX 3.5mm، ورودی منبع تغذیه 5 ولت 1 آمپر...
148,000 تومان
مبدل VGA RGB به AV RCA مینی دستگاه تبدیل با چیپ IC اورجینال، مبدل ورودی پورت VGA همراه با ورودی صدا AUX جهت تبدیل به خروجی AV سه فیش، پشتیبانی از دو سیستم پال PAL و NTSC، دارای ورودی برق 5 ولت 1 آمپر، کابل برق منبع...
نوشته‌های مرتبط
7 نظر
 • اح****** ********اد

  اح****** ********اد 1400-06-15 پاسخ

  پورت hdmi تلویزیون من ۱.۴ می باشد مناسبترین دانگل برای ان چه مشخصه باید داشته باشد
  • پ ف

   پ ف 1400-11-05 پاسخ

   ورژن پورت HDMI در این زمان اهمیتی ندارد. شما بهتر است که از دانگلی استفاده کنید که تصاویر 4K را پشتیبانی کند
 • وا************

  وا************ 1399-09-22 پاسخ

  باسلام بنده یک کابل hdmiچند سال پیش گرفتم مشخصاتش نوشته high speed category 2 سوالم اینه که آیا این کابل برای تلویزیون سونی 4k مناسب هست؟
  • در** ******** *************** **************** 4K

   در** ******** *************** **************** 4K 1399-09-22 پاسخ

   در نظر داشته باشید که در این حالت تلویزیون شما از تصاویر 4K HDR با کابل ورژن 4 پشتیبانی می کند اما کابل اچ دی ام آی شما اگر ورژن 2 است از این رزولیشن پشتیبانی نمی کند. اما نکته دیگر اینکه در صورتی که فیلمی که پخش می کنید واقعا رزولیشن 4K باشد نیاز است که کابل خود را به ورژن 4 ارتقا دهید ( برای دریافت بهترین کیفیت ) و در غیر اینصورت نیازی به هزینه کردن در این زمینه نیست.
   نکته اینکه لزوما اینکه روی کابل های اسپید درج شده نشان دهنده ی 4K بودن کابل نیست. شما اگر فیلم یا بازی 4K و تلویزیون 4K داشته باشید طبیعتا آن هنگام است که نیاز به کابل HDMI ورژن 4 خواهید داشت.
 • اه**********

  اه********** 1399-09-16 پاسخ

  آیا برای تلویزیونی که دارای پشتیبانی hdmi هست از کابل hdmi ورژن ۴ استفاده کرد؟ یعنی پلی استیشن پرو ورژن ۴ هست اما تلوزیون ۴k نیست. از چه کابلی استفاده بشه
  • در** ******** ************* ******** **** ******** 4

   در** ******** ************* ******** **** ******** 4 1399-09-19 پاسخ

   در صورتی که تلویزیون شما از رزولیشن 4K پشتیبانی نمی کند، حتی اگر دستگاه پلی استیشن 4 پرو داشته باشید نیازی به استفاده از کابل HDMI نسخه 4.0 نیست چرا که تلویزیون شما این توانایی ( پخش تصاویر 4k ) را ندارد و در واقع یک هزینه اضافی خواهد بود
 • قا****** ********دی

  قا****** ********دی 1399-04-12 پاسخ

  از نظر من باید از واژه ی درگاه اچ دی ام آی به جای واژه ی پورت HDMI استفاده بشه که به زبان پارسی واژه زیباتری هست
ارسال نظر
پاسخ دهید

فهرست

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم